sobota, 13 kwietnia 2013

Ustawa śmieciowa i koncert na rozlewisku

Wczoraj przy okazji załatwiania spraw różnych z gminie miałam okazję posłuchać ile emocji budzi w ludziach wyżej wymieniona ustawa. Jedni mówią, że to dobra rzecz, inni, że kolejny sposób na wyciągnięcie od ludzi kasy. Mieliśmy w tej sprawie również spotkanie z wójtem w naszej wsi. Nie będę rozpisywać się na temat tego, kto ma na tym zarobić i dlaczego, bo ile ludzi tyle teorii. Dla mnie ważne jest jedno i to staram się ludziom dookoła uświadamiać: zarobić na tym, ma przede wszystko nasze środowisko naturalne. Samo "wymyślenie" takiej ustawy ma również całkiem sensowne jak dla mnie podłoże. W założeniu ma zmusić każdego do płacenia za śmieci, a co za tym idzie zapobiec wywożeniu śmieci do lasu, czy wyrzucaniu przy drogach. Czy zda egzamin czas pokaże, ale obawiam się, że jeszcze sporo czasu musi upłynąć żeby zmienił się sposób myślenia statystycznego Polaka. Co do samego wyrzucania śmieci po rowach, już dziś w każdej wsi w naszej gminie stoją pojemniki na szkło i plastik. Wyrzucanie do nich odpadów jest nieodpłatne, więc zasadniczo każdy posiadający takie odpady powinien ze spokojem wyrzucić je do odpowiedniego pojemnika. Podczas niedawnego spaceru na dzikie wysypisko śmieci (nie było ono celem, ale obok przechodziliśmy ;)) zobaczyliśmy świeżo wysypaną hałdę szklanych butelek, także zwrotnych. Patrząc na ten przykład szczerze wątpię, czy taka ustawa zmieni podejście co po niektórych osobników (nawiasem mówiąc mających chyba siano zamiast mózgu) do dbałości o środowisko naturalne. Mnie osobiście ustawa w samym założeniu się podoba, bo leniwa jestem i choć już dziś segregujemy odpady zawsze problem jest z odniesieniem ich do odpowiednich pojemników. W praktyce wygląda to więc tak, że pojemniki z odpowiednimi odpadami stoją w gospodarczym i dopiero kiedy uzbieramy tego cały kiper odwozimy do pojemników (średnio co 3-4 miesiące). Teraz będą przynajmniej raz w miesiącu odbierane z naszej posesji. Poza tym gmina przyszykuje również miejsce, gdzie można będzie zdać na przykład stare opony, meble czy akumulatory. Do tej pory w promieniu 30 km nie było miejsca, gdzie moglibyśmy oddać takie rzeczy (poza akumulatorami, które odbiera agroma). Oczywiście jest to związane ze zwiększeniem opłaty za odbiór odpadów, co już mniej mi się osobiście podoba, ale jeśli w dłuższej perspektywie nasze lasy i łąki mają być czystsze jestem i za tym.
Z mniej śmieciowych tematów dzikie gęsi wróciły! Żurawie rozpoczęły godowe tańce, a żaby wypełzają na powierzchnie. Tą spotkałam wczoraj na naszym podwórzu.
Na "naszym" rozlewisku też budzi się życie. Sami posłuchajcie
Coś niesamowitego. Szkoda, ze deszcz mnie stamtąd przegonił. Najważniejsze jest jednak to, ze białe badziewie spłynęło i robi się coraz cieplej.
Znikam do ogrodu.
Pozdrawiam

5 komentarzy:

 1. W Niemczech sortowanie śmieci jest na porządku dziennym. Nawet nikomu nie przyszło by do głowy tego nie robić!Tutaj wszyscy za to płacimy.Mamy kontenery na normalne odpadki,oraz papier... Dodatkowo nieco dalej stoją trzy na każdy kolor szkła. Po za tym w moim mieście dostajemy jeszcze za darmo żółte worki, gdzie się wrzuca plastik i opakowania.W niektórych miastach są zamiast worków żółte kosze.Sortowanie śmieci opłaca się i dla środowiska i dla ludzi, bo odzyskuje się dużo surowców.Ja osobiście jestem "za"!
  .,..aż się rozmażyłam słuchając tego filmiku... ;)
  Kiedyś w Polsce mieszkałam w podobnym miejscu....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie wiem ale Niemcy to chyba pod tym względem inną mentalność mają, a nasi idzie zje cukierka papierek na ziemię rzuci, chociaż śmietnik stoi dwa kroki dalej. Brak wychowania czy jakie licho? U nas w lesie najwięcej śmieci pojawia się kiedy zaczyna się wycinka i pracownicy leśni tam wchodzą, pełno wtedy butelek po mineralnej, opakowań od batoników i papierosów. Przecież to paranoja jakaś. Bo kto jak kto ale ludzie zatrudnieni przez las przede wszystkim powinni być za zostawienie takiego syfu ścigani. W każdym razie jak już pisałam ja też za segregacją jestem. Może za jakieś 10-20 lat coś się w tych polskich głowach pozmienia i będzie lepiej

   Usuń
 2. I na naszym siedlisku wiosna budzi wszystko wokół. Cudowne odgłosy, cudowne widoki.
  Serdeczności ślę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja uwielbiam to miejsce. Teraz to dopiero zaczątek koncertów jakie tam można usłyszeć. Latem to dopiero się dzieje! Pozdrawiam

   Usuń

Archiwum bloga

Szukaj na tym blogu